KPSS Ortaöğretim 90 Puanla Nereye Tercih Yapılır? Meslek, Kurum ve İl Bazında Gerçek Veriler
Son güncelleme: 02.11.2026 · 11 dk okuma
Son 3 yılda ortaöğretim ilanlarının çoğunda (%94) taban puanı 90 ya da altında kaldı. 90 puanla en çok şansın olan meslekler: Sağlık Teknisyeni, Teknisyen ve Şoför; en zorlananlar Hizmetli ve Destek Personeli. Bu sayfada meslek, kurum ve il bazında gerçek taban puanları ve sınırdaki ilanları gösteriyoruz.
90 puan almışsın. Peki bu puanla ortaöğretim kadrolarında şansın ne? Rakamlara bakalım: ÖSYM'nin yayımladığı yerleştirme sonuçlarında son 3 yılda 5.718 ortaöğretim ilanı var. Bunların 5.403 tanesinin (%94) taban puanı 90 ya da altında kaldı; yani son yerleşen aday 90 puanla ya da daha düşük puanla girmişti.
Yani 90 puan ortaöğretim kadrolarında rahat bir puan: ilanların çoğunda kapı aralanıyor, asıl mesele doğru kadroyu seçmek.
Bu sayfada işini kolaylaştıracak şeyleri topladık: hangi mesleklerde, hangi kurumlarda ve hangi illerde 90 puan işe yarıyor, hangi ilanlar 90 puanın hemen üstünde kapanıyor ve dönemden döneme tablo ne kadar değişiyor. Hepsi gerçek sonuçlardan hesaplandı; kafadan yazılmış tek bir rakam yok.
90 Puan Ortaöğretim Düzeyinde Ne Anlama Geliyor?
Son 3 yılda ortaöğretim ilanlarının taban puanı ortancası (yani ortadaki değer) 81,3. 90 puan, bu ortancanın 8,7 puan üstünde. Bu ilanlarda toplam 11.767 kişilik kontenjan vardı; 90 puan ve altı tabanlı ilanların kontenjanı ise 11.234.
Ortaöğretim tercihinde kullanılan KPSS puan türü P94'tür (ayrıntı). Puanın ne kadar "yüksek" sayılacağı da sınavdan sınava değişir: ÖSYM'nin kılavuzundaki formüle göre puan, sınava giren adayların dağılımına göre hesaplanan standart bir puandır; o sınavda ortalamanın yarım standart sapma üstünde kalan aday 70, en yüksek ağırlıklı standart puana sahip aday 100 alır.
90 Puanla Ne Kadar Şansın Var? Dağılıma Bak
Tüm ortaöğretim ilanlarını taban puanlarına göre beş gruba ayırdık. Yüzdeler yuvarlandığı için toplam %100'ü tam tutmayabilir.
| Taban puan | İlan sayısı | Payı | Ne demek? |
|---|---|---|---|
| 85 ve altı | 4.443 | %78 | 90 puanla rahat girilen ilanlar |
| 85,1 – 90 | 960 | %17 | 90 puanla girilen ama o kadar rahat olmayan ilanlar |
| 90,1 – 93 | 228 | %4 | çok yakın: 1-3 puan eksik kalan ilanlar |
| 93,1 – 98 | 81 | %1 | biraz daha puan gerektiren ilanlar |
| 98 puandan yüksek | 6 | <%1 | 90 puanla uzak kalınan ilanlar |
Buradaki asıl mesaj şu: 90 puanla girebildiğin ilanların yanında, 228 ilan 90 puanın 1-3 puan üstünde kapandı. Yani listene "belki olur" dediğin, puanının biraz üstünde kalan ilanları da yazmak mantıklı.
Hangi Mesleklerde 90 Puan İşe Yarıyor?
Meslekleri, 90 puana ulaşılabilen ilanların oranına göre sıraladık. "İlan" sütunu o mesleğin son 3 yıldaki toplam ilanı, "90 ve altı" sütunu bunların kaçının taban puanının 90 ya da altında olduğu. Son sütunda, mesleğin herhangi bir ilanında yerleşen en düşük puan ve o ilanın kurumu yazıyor.
| Meslek | İlan | 90 ve altı | Oran | En düşük taban |
|---|---|---|---|---|
| Sağlık Teknisyeni | 1.399 | 1.383 | %99 | 65,5 · Sağlık Bakanlığı |
| Teknisyen | 907 | 889 | %98 | 67,8 · Sağlık Bakanlığı |
| Şoför | 683 | 666 | %98 | 74,7 · Tarım ve Orman Bakanlığı |
| Koruma ve Güvenlik Görevlisi | 62 | 60 | %97 | 78,6 · Tarım ve Orman Bakanlığı |
| Memur | 28 | 27 | %96 | 76,7 · Türkiye Şeker Fabrikaları |
| Hemşire | 1.304 | 1.255 | %96 | 79,0 · Sağlık Bakanlığı |
| Temizlik Görevlisi | 1.004 | 949 | %95 | 76,0 · Tarım ve Orman Bakanlığı |
| Aşçı | 42 | 39 | %93 | 71,9 · Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) |
| Bulaşıkçı | 12 | 11 | %92 | 85,1 · Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) |
| Destek Personeli | 255 | 118 | %46 | 63,7 · Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı |
| Hizmetli | 14 | 2 | %14 | 74,7 · Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği |
90 puanla en çok şansın olan meslekler: Sağlık Teknisyeni (%99), Teknisyen (%98) ve Şoför (%98). Öbür uçta ise Hizmetli (%14) ve Destek Personeli (%46) var. Küçük bir not: bazı mesleklerde ilan sayısı az olduğu için oranlar daha oynak; tabloda yalnızca en az 10 ilanı olan meslekler var.
Hangi Kurumlara Bakmalısın?
90 puana ulaşılabilen ilan sayısına göre en çok fırsat çıkan kurumlar (en az 40 ilanı olan kurumlar arasından):
| Kurum | İlan | 90 ve altı | Oran |
|---|---|---|---|
| Sağlık Bakanlığı | 3.491 | 3.416 | %98 |
| Tarım ve Orman Bakanlığı | 1.274 | 1.246 | %98 |
| Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) | 178 | 171 | %96 |
| Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) | 176 | 139 | %79 |
| TCDD Taşımacılık | 95 | 95 | %100 |
| Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü | 53 | 53 | %100 |
| Gelir İdaresi Başkanlığı | 56 | 46 | %82 |
| Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü | 57 | 30 | %53 |
Sağlık Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı ve Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) bu listenin başında: yani 90 puanla ilan sayısı açısından en çok seçeneği bu kurumlarda bulursun. "Oran" sütunu ise o kurumun ilanlarının ne kadarına 90 puanla ulaşılabildiğini gösteriyor; hem sayıya hem orana birlikte bak.
Hangi İllerde Daha Çok İlan Çıktı?
Aynı hesabı il bazında yaptık: 90 puanla ulaşılabilen ilanın en çok çıktığı ilk 10 il (en az 40 ilanı olan iller arasından):
| İl | İlan | 90 ve altı | Oran |
|---|---|---|---|
| İstanbul | 572 | 554 | %97 |
| Ankara | 372 | 332 | %89 |
| İzmir | 216 | 197 | %91 |
| Konya | 175 | 173 | %99 |
| Antalya | 170 | 163 | %96 |
| Bursa | 145 | 139 | %96 |
| Şanlıurfa | 139 | 132 | %95 |
| Gaziantep | 133 | 124 | %93 |
| Afyonkarahisar | 109 | 107 | %98 |
| Tekirdağ | 104 | 103 | %99 |
İlan sayısında İstanbul, Ankara ve İzmir öne çıkıyor; oran açısından ise Tekirdağ (%99) ilk 10 içinde en yüksek. Tercih yaparken "hangi şehirde çalışmak isterim" sorusuyla bu tabloyu birlikte düşün: her ilde her meslek ilanı olmuyor, o yüzden önce mesleğini, sonra ilini daralt.
Sınırdaki İlanlar: 90 Puanın Hemen Altı ve Üstü
Gerçek örneklerle görelim. Önce taban puanı 90 puanın hemen altında (87 ile 90 arası) kapanan ilanlar. Bu ilanlarda son yerleşen adayın puanı 90 ya da biraz altındaydı:
| Unvan | Kurum · İl | Dönem | Taban | Kontenjan |
|---|---|---|---|---|
| Şoför | Hazine ve Maliye Bakanlığı · Ankara | 2026/1 | 87,8 | 10 |
| Güvenlik Görevlisi | Rekabet Kurumu Başkanlığı · Ankara | 2026/1 | 89,5 | 3 |
| Destek Personeli | Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı · Ankara | 2026/1 | 89,5 | 3 |
| Teknisyen | Et ve Süt Kurumu Genel Müdürlüğü · Ankara | 2026/1 | 88,4 | 2 |
| Koruma ve Güvenlik Görevlisi | Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi · Muğla | 2026/1 | 89,2 | 1 |
| Hemşire | Sağlık Bakanlığı · Kayseri | 2025/5 | 87,1 | 2 |
Şimdi 90 puanın 2 puan üstüne kadar uzanan, yani çok yaklaşıp bir-iki puanla kaçan ilanlar:
| Unvan | Kurum · İl | Dönem | Taban | Kontenjan |
|---|---|---|---|---|
| Destek Personeli | Meteoroloji Genel Müdürlüğü · Ankara | 2026/1 | 91,8 | 6 |
| Destek Personeli | Karabük Üniversitesi · Karabük | 2026/1 | 90,1 | 5 |
| Destek Personeli | Strateji ve Bütçe Başkanlığı · Ankara | 2026/1 | 91,3 | 4 |
| Destek Personeli | Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı · Ankara | 2026/1 | 90,9 | 4 |
| Destek Personeli | Kafkas Üniversitesi · Kars | 2026/1 | 91,0 | 2 |
| Teknisyen | Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) · Afyonkarahisar | 2026/1 | 91,8 | 1 |
Bunlar yalnızca örnek: aynı kadronun taban puanı dönemden döneme değişebildiği için geçmiş bir sonuç gelecek dönem için söz değildir.
Dönemden Döneme Tablo Ne Kadar Değişiyor?
Aynı 90 puan, her yerleştirme döneminde aynı sonucu vermiyor. Son dönemlerde 90 puana ulaşılabilen ilan oranı şöyleydi:
| Dönem | İlan | 90 ve altı | Oran |
|---|---|---|---|
| 2026/1 | 141 | 112 | %79 |
| 2025/5 | 593 | 589 | %99 |
| 2025/4 | 633 | 575 | %91 |
| 2025/2 | 248 | 170 | %69 |
| 2025/1 | 175 | 122 | %70 |
| 2024/5 | 1.676 | 1.670 | %100 |
| 2024/4 | 1.274 | 1.246 | %98 |
| 2024/2 | 41 | 36 | %88 |
Bu oran bir dönemde %62, başka bir dönemde %100 oldu. Sebep basit: her dönem farklı kurumlar, farklı kadrolar ve farklı kontenjanlar var; üstüne KPSS puanı sabit bir ham puan olmadığı için sınavın zorluğu ve aday dağılımı da değişiyor. Bu yüzden "90 puanla şuraya girilir" gibi kesin bir cümle kurmak yanıltıcı olur; geçmiş sonuçlar yalnızca bir aralık fikri verir.
90 Puanla Tercih Listeni Nasıl Kurarsın?
KPSS tercih yap ekranında (ÖSYM AİS) en fazla 30 tercih yazabilirsin; güncel tercih kılavuzunda sınır "30'u geçmemek üzere" olarak belirtiliyor. Adaylar puanlarına ve tercih sıralarına göre yerleştirilir ve KPSS'de "yedek liste" diye bir uygulama tarif edilmiyor: yani listeni "nasılsa bir yolu bulunur" diye gevşek bırakma. Detaylı anlatım için KPSS tercih nasıl yapılır yazımıza bak.
Yukarıdaki tablolardan şunları çıkarabilirsin:
- Önce mesleğini seç, sonra kurumunu. 90 puanla en çok şansın olan meslekler: Sağlık Teknisyeni, Teknisyen ve Şoför. Bunlardan sana uyanları listenin omurgası yap.
- Listeni üç parçaya bölmeyi dene: rahat girebileceklerin (85 ve altı tabanlı ilanlar), sınırdakiler (85 ile 93 arası) ve "bir şans deneyeyim" dediklerin. Bir tercihe yerleşemezsen sıradaki tercihine bakıldığı için puanının biraz üstündeki ilanları da listene eklemek mantıklı; ama onları en çok istediklerinin altına yaz.
- Nitelik kodunu kontrol et. Mezuniyet bölümünün kadronun nitelik koduyla örtüşmesi gerekir: ortaöğretim nitelik kodları listesi.
- Özel koşullara bak. Şoför, koruma ve güvenlik gibi kadrolarda sürücü belgesi ya da özel güvenlik kimlik kartı gibi özel koşullar aranabilir: özel koşullar listesi.
- Puanından emin değilsen KPSS Tercih Rehberi'ndeki puan hesaplama aracıyla netlerinden puanını tahmin edebilirsin.
Sık Sorulan Sorular
90 puan ortaöğretim düzeyinde yeterli mi?
Son 3 yılda 5.718 ortaöğretim ilanının 5.403 tanesinin (%94) taban puanı 90 ya da altındaydı. Yani 90 puan ortaöğretim ilanlarının çoğunda işe yaradı; ama bu mesleğe, kuruma ve döneme göre çok değişiyor.
90 puanla hangi meslekler tercih edilir?
90 puanla ulaşılabilen ilan oranı en yüksek olan meslekler Sağlık Teknisyeni, Teknisyen ve Şoför. Hangi mesleğin sana uyduğunu bölümüne ve nitelik koduna bakarak belirlemelisin.
90 puanla hangi illerde çok ilan var?
Verilere göre 90 puanla ulaşılabilen ilanın en çok çıktığı iller İstanbul, Ankara ve İzmir. Yine de bu geçmiş dönemlerin dağılımı; yeni dönemde kadrolar farklı illere çıkabilir.
Taban puanı 90 puanın biraz üstünde olan ilanlara tercih yazmalı mıyım?
Bir tercihe yerleşemezsen sıradaki tercihine bakıldığı için puanının 1-3 puan üstündeki ilanları da listene eklemek mantıklı. Yerleştirme tercih sırasına göre yapıldığı için en çok istediğin kadroları üste, bu "şans" ilanlarını ise daha alta yaz. Aynı kadronun taban puanı dönemden döneme 10 puan oynayabildiği için bu ilanlar "sınır" sayılır.
Puan Aralığına Göre Yazılar
KPSS ortaöğretim 90 puan sayfasına bakıyorsan, komşu puanlarla karşılaştırmak için iki yazımız var: 75-80 puan arası hangi bölümlere girilmiş ve 80-85 puan arası hangi bölümlere girilmiş. İkisi de ortaöğretim, ön lisans ve lisans için düzey düzey gerçek örnek veriyor.
Veri Kapsamı ve Sınırlar
- Kaynak: ÖSYM'nin yayımladığı KPSS yerleştirme sonuçları, ortaöğretim düzeyi, 2023/1 – 2026/1 arası 18 yerleştirme dönemi (son 3 yıl).
- "İlan" nedir? Bir kurumun belirli bir ildeki kadro kaydıdır. Oranlar ilan sayısına göre hesaplanır; kontenjan sayısına göre değil.
- Taban puan: bir ilana yerleşen en düşük puanlı adayın puanıdır.
- Kapsam: Sağlık Bakanlığı dahil tüm kurumlar. Çok az ilanlı kurum, il ve meslekler oranlar yanıltıcı olmasın diye tablolara alınmadı.
- Garanti yok: geçmiş sonuçlar gelecek dönemi garanti etmez; her dönem farklı kadrolar, kontenjanlar ve adaylar vardır.
Bu Sayfa Güncel mi?
Sayfa, yeni yerleştirme sonuçları geldikçe güncellenir. Daha genel bilgi için KPSS ortaöğretim atama puanları yazımıza, diğer sorular için SSS sayfamıza bakabilirsin. Farklı bir puanla bakmak istersen Ortaöğretim 80 puan rehberimize ve KPSS Ortaöğretim 75 Puanla Nereye Tercih Yapılır?, KPSS Ortaöğretim 70 Puanla Nereye Tercih Yapılır? ve KPSS Ortaöğretim 85 Puanla Nereye Tercih Yapılır? da göz atabilirsin. Lisans mezunları için KPSS Lisans 80 Puanla Nereye Tercih Yapılır? rehberimiz var.
Kaynak: ÖSYM KPSS yerleştirme sonuçları, ortaöğretim, 2023/1 – 2026/1. Hesaplamalar KPSS Tercih Rehberi'ne aittir.