KPSS Ön Lisans 75 Puanla Nereye Tercih Yapılır? Meslek, Kurum ve İl Bazında Gerçek Veriler
Son güncelleme: 30.10.2026 · 12 dk okuma
Son 3 yılda ön lisans ilanlarının az bir bölümünde (%13) taban puanı 75 ya da altında kaldı. 75 puanla en çok şansın olan meslekler: Koruma ve Güvenlik Görevlisi, Kondüktör ve Büro Personeli; Muhasebeci ve Hizmetli kadrolarının hiçbirinde taban puan 75 ya da altında kalmadı. Bu sayfada meslek, kurum ve il bazında gerçek taban puanları ve sınırdaki ilanları gösteriyoruz.
75 puan almışsın. Peki bu puanla ön lisans kadrolarında şansın ne? Rakamlara bakalım: ÖSYM'nin yayımladığı yerleştirme sonuçlarında son 3 yılda 13.805 ön lisans ilanı var. Bunların 1.852 tanesinin (%13) taban puanı 75 ya da altında kaldı; yani son yerleşen aday 75 puanla ya da daha düşük puanla girmişti.
Yani 75 puan ön lisans kadrolarında dar bir pencere: ilanların azında yetiyor, tercih listeni çok dikkatli kurman gerekiyor.
Bu sayfada işini kolaylaştıracak şeyleri topladık: hangi mesleklerde, hangi kurumlarda ve hangi illerde 75 puan işe yarıyor, hangi ilanlar 75 puanın hemen üstünde kapanıyor ve dönemden döneme tablo ne kadar değişiyor. Hepsi gerçek sonuçlardan hesaplandı; kafadan yazılmış tek bir rakam yok.
75 Puan Ön Lisans Düzeyinde Ne Anlama Geliyor?
Son 3 yılda ön lisans ilanlarının taban puanı ortancası (yani ortadaki değer) 84,5. 75 puan, bu ortancanın 9,5 puan altında. Bu ilanlarda toplam 26.907 kişilik kontenjan vardı; 75 puan ve altı tabanlı ilanların kontenjanı ise 3.537.
Ön Lisans tercihinde kullanılan KPSS puan türü P93'tür (ayrıntı). Puanın ne kadar "yüksek" sayılacağı da sınavdan sınava değişir: ÖSYM'nin kılavuzundaki formüle göre puan, sınava giren adayların dağılımına göre hesaplanan standart bir puandır; o sınavda ortalamanın yarım standart sapma üstünde kalan aday 70, en yüksek ağırlıklı standart puana sahip aday 100 alır.
75 Puanla Ne Kadar Şansın Var? Dağılıma Bak
Tüm ön lisans ilanlarını taban puanlarına göre beş gruba ayırdık. Yüzdeler yuvarlandığı için toplam %100'ü tam tutmayabilir.
| Taban puan | İlan sayısı | Payı | Ne demek? |
|---|---|---|---|
| 70 ve altı | 113 | %1 | 75 puanla rahat girilen ilanlar |
| 70,1 – 75 | 1.739 | %13 | 75 puanla girilen ama o kadar rahat olmayan ilanlar |
| 75,1 – 78 | 1.022 | %7 | çok yakın: 1-3 puan eksik kalan ilanlar |
| 78,1 – 83 | 2.593 | %19 | biraz daha puan gerektiren ilanlar |
| 83 puandan yüksek | 8.338 | %60 | 75 puanla uzak kalınan ilanlar |
Buradaki asıl mesaj şu: 75 puanla girebildiğin ilanların yanında, 1.022 ilan 75 puanın 1-3 puan üstünde kapandı. Yani listene "belki olur" dediğin, puanının biraz üstünde kalan ilanları da yazmak mantıklı.
Hangi Mesleklerde 75 Puan İşe Yarıyor?
Meslekleri, 75 puana ulaşılabilen ilanların oranına göre sıraladık. "İlan" sütunu o mesleğin son 3 yıldaki toplam ilanı, "75 ve altı" sütunu bunların kaçının taban puanının 75 ya da altında olduğu. Son sütunda, mesleğin herhangi bir ilanında yerleşen en düşük puan ve o ilanın kurumu yazıyor.
| Meslek | İlan | 75 ve altı | Oran | En düşük taban |
|---|---|---|---|---|
| Koruma ve Güvenlik Görevlisi | 319 | 179 | %56 | 69,6 · Meteoroloji Genel Müdürlüğü |
| Kondüktör | 36 | 20 | %56 | 71,7 · TCDD Taşımacılık |
| Büro Personeli | 1.246 | 466 | %37 | 71,1 · Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) |
| Şoför | 318 | 99 | %31 | 64,4 · Gelir İdaresi Başkanlığı |
| İş Makinası Sürücüsü ve Operatör | 84 | 24 | %29 | 68,7 · DHMİ |
| Tekniker | 1.206 | 266 | %22 | 59,7 · Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi |
| Memur | 1.104 | 192 | %17 | 70,8 · TCDD İşletmesi |
| Destek Personeli | 87 | 10 | %11 | 74,2 · Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) |
| Sağlık Teknikeri | 8.990 | 587 | %7 | 69,6 · Sağlık Bakanlığı |
| Bilgisayar İşletmeni | 164 | 1 | %1 | 73,7 · Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı |
| Muhasebeci | 95 | 0 | %0 | 75,4 · Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) |
| Hizmetli | 62 | 0 | %0 | 76,7 · Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği |
| Laborant | 41 | 0 | %0 | 82,3 · Zonguldak İl Özel İdaresi |
| Aşçı | 19 | 0 | %0 | 76,1 · Ardahan Üniversitesi |
75 puanla en çok şansın olan meslekler: Koruma ve Güvenlik Görevlisi (%56), Kondüktör (%56) ve Büro Personeli (%37). Öbür uçta ise Muhasebeci (%0) ve Hizmetli (%0) var: bu mesleklerin hiçbir ilanında taban puan 75 ya da altında kalmadı. Küçük bir not: bazı mesleklerde ilan sayısı az olduğu için oranlar daha oynak; tabloda yalnızca en az 10 ilanı olan meslekler var.
Hangi Kurumlara Bakmalısın?
75 puana ulaşılabilen ilan sayısına göre en çok fırsat çıkan kurumlar (en az 40 ilanı olan kurumlar arasından):
| Kurum | İlan | 75 ve altı | Oran |
|---|---|---|---|
| Sağlık Bakanlığı | 9.353 | 753 | %8 |
| Tarım ve Orman Bakanlığı | 1.030 | 498 | %48 |
| Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) | 406 | 128 | %32 |
| Gelir İdaresi Başkanlığı | 308 | 120 | %39 |
| TCDD İşletmesi | 417 | 75 | %18 |
| Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü | 171 | 67 | %39 |
| Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı | 209 | 57 | %27 |
| TCDD Taşımacılık | 124 | 56 | %45 |
Sağlık Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı ve Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) bu listenin başında: yani 75 puanla ilan sayısı açısından en çok seçeneği bu kurumlarda bulursun. "Oran" sütunu ise o kurumun ilanlarının ne kadarına 75 puanla ulaşılabildiğini gösteriyor; hem sayıya hem orana birlikte bak.
Hangi İllerde Daha Çok İlan Çıktı?
Aynı hesabı il bazında yaptık: 75 puanla ulaşılabilen ilanın en çok çıktığı ilk 10 il (en az 40 ilanı olan iller arasından):
| İl | İlan | 75 ve altı | Oran |
|---|---|---|---|
| İstanbul | 1.765 | 146 | %8 |
| Ankara | 897 | 117 | %13 |
| İzmir | 471 | 59 | %13 |
| Konya | 364 | 55 | %15 |
| Balıkesir | 216 | 44 | %20 |
| Kastamonu | 219 | 41 | %19 |
| Bursa | 380 | 40 | %11 |
| Tekirdağ | 239 | 38 | %16 |
| Trabzon | 173 | 38 | %22 |
| Antalya | 271 | 37 | %14 |
İlan sayısında İstanbul, Ankara ve İzmir öne çıkıyor; oran açısından ise Trabzon (%22) ilk 10 içinde en yüksek. Tercih yaparken "hangi şehirde çalışmak isterim" sorusuyla bu tabloyu birlikte düşün: her ilde her meslek ilanı olmuyor, o yüzden önce mesleğini, sonra ilini daralt.
Sınırdaki İlanlar: 75 Puanın Hemen Altı ve Üstü
Gerçek örneklerle görelim. Önce taban puanı 75 puanın hemen altında (72 ile 75 arası) kapanan ilanlar. Bu ilanlarda son yerleşen adayın puanı 75 ya da biraz altındaydı:
| Unvan | Kurum · İl | Dönem | Taban | Kontenjan |
|---|---|---|---|---|
| Döner Sermaye Tekniker | Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü · İstanbul | 2026/1 | 73,2 | 15 |
| Kondüktör | TCDD Taşımacılık · Ankara | 2026/1 | 72,4 | 5 |
| Memur | TCDD Taşımacılık · Ankara | 2026/1 | 73,2 | 5 |
| Koruma ve Güvenlik Görevlisi | Meteoroloji Genel Müdürlüğü · Ankara | 2026/1 | 72,4 | 2 |
| Koruma ve Güvenlik Görevlisi | Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) · Van | 2026/1 | 72,6 | 2 |
| Büro Personeli | Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı · Ankara | 2026/1 | 72,6 | 2 |
Şimdi 75 puanın 2 puan üstüne kadar uzanan, yani çok yaklaşıp bir-iki puanla kaçan ilanlar:
| Unvan | Kurum · İl | Dönem | Taban | Kontenjan |
|---|---|---|---|---|
| Büro Personeli | Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) · İstanbul | 2026/1 | 76,1 | 14 |
| Döner Sermaye Tekniker | Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü · Konya | 2026/1 | 75,5 | 3 |
| Destek Personeli | Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı · Ankara | 2026/1 | 76,4 | 3 |
| Tekniker | TCDD Taşımacılık · İstanbul | 2026/1 | 76,1 | 2 |
| Hizmetli | Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği · Ankara | 2026/1 | 76,7 | 2 |
| Destek Personeli | Strateji ve Bütçe Başkanlığı · Ankara | 2026/1 | 75,9 | 2 |
Bunlar yalnızca örnek: aynı kadronun taban puanı dönemden döneme değişebildiği için geçmiş bir sonuç gelecek dönem için söz değildir.
Dönemden Döneme Tablo Ne Kadar Değişiyor?
Aynı 75 puan, her yerleştirme döneminde aynı sonucu vermiyor. Son dönemlerde 75 puana ulaşılabilen ilan oranı şöyleydi:
| Dönem | İlan | 75 ve altı | Oran |
|---|---|---|---|
| 2026/1 | 410 | 145 | %35 |
| 2025/5 | 2.922 | 87 | %3 |
| 2025/4 | 2.745 | 50 | %2 |
| 2025/3 | 84 | 0 | %0 |
| 2025/2 | 570 | 131 | %23 |
| 2025/1 | 418 | 50 | %12 |
| 2024/5 | 3.685 | 615 | %17 |
| 2024/4 | 1.030 | 498 | %48 |
Bu oran bir dönemde %0, başka bir dönemde %61 oldu. Sebep basit: her dönem farklı kurumlar, farklı kadrolar ve farklı kontenjanlar var; üstüne KPSS puanı sabit bir ham puan olmadığı için sınavın zorluğu ve aday dağılımı da değişiyor. Bu yüzden "75 puanla şuraya girilir" gibi kesin bir cümle kurmak yanıltıcı olur; geçmiş sonuçlar yalnızca bir aralık fikri verir.
75 Puanla Tercih Listeni Nasıl Kurarsın?
KPSS tercih yap ekranında (ÖSYM AİS) en fazla 30 tercih yazabilirsin; güncel tercih kılavuzunda sınır "30'u geçmemek üzere" olarak belirtiliyor. Adaylar puanlarına ve tercih sıralarına göre yerleştirilir ve KPSS'de "yedek liste" diye bir uygulama tarif edilmiyor: yani listeni "nasılsa bir yolu bulunur" diye gevşek bırakma. Detaylı anlatım için KPSS tercih nasıl yapılır yazımıza bak.
Yukarıdaki tablolardan şunları çıkarabilirsin:
- Önce mesleğini seç, sonra kurumunu. 75 puanla en çok şansın olan meslekler: Koruma ve Güvenlik Görevlisi, Kondüktör ve Büro Personeli. Bunlardan sana uyanları listenin omurgası yap.
- Listeni üç parçaya bölmeyi dene: rahat girebileceklerin (70 ve altı tabanlı ilanlar), sınırdakiler (70 ile 78 arası) ve "bir şans deneyeyim" dediklerin. Bir tercihe yerleşemezsen sıradaki tercihine bakıldığı için puanının biraz üstündeki ilanları da listene eklemek mantıklı; ama onları en çok istediklerinin altına yaz.
- Nitelik kodunu kontrol et. Mezuniyet bölümünün kadronun nitelik koduyla örtüşmesi gerekir: ön lisans nitelik kodları listesi.
- Özel koşullara bak. Şoför ve sürücü gibi kadrolarda sürücü belgesi gibi özel koşullar aranabilir: özel koşullar listesi.
- Puanından emin değilsen KPSS Tercih Rehberi'ndeki puan hesaplama aracıyla netlerinden puanını tahmin edebilirsin.
Sık Sorulan Sorular
75 puan ön lisans düzeyinde yeterli mi?
Son 3 yılda 13.805 ön lisans ilanının 1.852 tanesinin (%13) taban puanı 75 ya da altındaydı. Yani 75 puan ön lisans ilanlarının az bir bölümünde işe yaradı; ama bu mesleğe, kuruma ve döneme göre çok değişiyor.
75 puanla hangi meslekler tercih edilir?
75 puanla ulaşılabilen ilan oranı en yüksek olan meslekler Koruma ve Güvenlik Görevlisi, Kondüktör ve Büro Personeli. Hangi mesleğin sana uyduğunu bölümüne ve nitelik koduna bakarak belirlemelisin.
75 puanla hangi illerde çok ilan var?
Verilere göre 75 puanla ulaşılabilen ilanın en çok çıktığı iller İstanbul, Ankara ve İzmir. Yine de bu geçmiş dönemlerin dağılımı; yeni dönemde kadrolar farklı illere çıkabilir.
Taban puanı 75 puanın biraz üstünde olan ilanlara tercih yazmalı mıyım?
Bir tercihe yerleşemezsen sıradaki tercihine bakıldığı için puanının 1-3 puan üstündeki ilanları da listene eklemek mantıklı. Yerleştirme tercih sırasına göre yapıldığı için en çok istediğin kadroları üste, bu "şans" ilanlarını ise daha alta yaz. Aynı kadronun taban puanı dönemden döneme 10 puan oynayabildiği için bu ilanlar "sınır" sayılır.
Puan Aralığına Göre Yazılar
KPSS ön lisans 75 puan sayfasına bakıyorsan, komşu puanlarla karşılaştırmak için iki yazımız var: 75-80 puan arası hangi bölümlere girilmiş ve 80-85 puan arası hangi bölümlere girilmiş. İkisi de ortaöğretim, ön lisans ve lisans için düzey düzey gerçek örnek veriyor.
Veri Kapsamı ve Sınırlar
- Kaynak: ÖSYM'nin yayımladığı KPSS yerleştirme sonuçları, ön lisans düzeyi, 2023/1 – 2026/1 arası 18 yerleştirme dönemi (son 3 yıl).
- "İlan" nedir? Bir kurumun belirli bir ildeki kadro kaydıdır. Oranlar ilan sayısına göre hesaplanır; kontenjan sayısına göre değil.
- Taban puan: bir ilana yerleşen en düşük puanlı adayın puanıdır.
- Kapsam: Sağlık Bakanlığı dahil tüm kurumlar. Çok az ilanlı kurum, il ve meslekler oranlar yanıltıcı olmasın diye tablolara alınmadı.
- Garanti yok: geçmiş sonuçlar gelecek dönemi garanti etmez; her dönem farklı kadrolar, kontenjanlar ve adaylar vardır.
Bu Sayfa Güncel mi?
Sayfa, yeni yerleştirme sonuçları geldikçe güncellenir. Daha genel bilgi için KPSS ön lisans atama puanları yazımıza, diğer sorular için SSS sayfamıza bakabilirsin. Farklı bir puanla bakmak istersen Ön lisans 80 puan rehberimize ve KPSS Ön Lisans 70 Puanla Nereye Tercih Yapılır?, KPSS Ön Lisans 85 Puanla Nereye Tercih Yapılır? ve KPSS Ön Lisans 90 Puanla Nereye Tercih Yapılır? da göz atabilirsin. Lisans mezunları için KPSS Lisans 80 Puanla Nereye Tercih Yapılır? rehberimiz var.
Kaynak: ÖSYM KPSS yerleştirme sonuçları, ön lisans, 2023/1 – 2026/1. Hesaplamalar KPSS Tercih Rehberi'ne aittir.